čtvrtek 5. října 2017

Gazánie...

 jsou v našich podmínkách typickou letničkou, která stále více dobývá naše zahrady či truhlíky. Kvete na slunci a slunce potřebuje snad ještě více než zálivku, bez které se vlastně obejde i několik dní. O to víc mne  překvapuje, že kvete ještě teď na počátku října... V její domovině, kterou je Afrika, roste jako rostlina trvalá. Kopretinovité květy mohou dosahovat až deset centimetrů v průměru. Vzrůst letničky je však poměrně nízký do 30cm, takže když vysadíte jednu rostlinku vedle druhé, máte takový nízký lem trvalkového záhonu. Gazánie vysloveně krásně vypadají v truhlících. Rostlinky se dají poměrně snadno vypěstovat ze semínek, které zasadíte do propustné zeminy, lehce zatlačíte do země a  zavlažíte.


Květy mohou být v barvě bílé, oranžové, růžové, červené, fialové a často se mezi těmito barvami vytváří dvou až tří barevné kombinace.

2 komentáře:

  1. Diano, gazánie mám v truhlíku ještě teď a pořád mají spoustu květů. Jen je mi líto, že tak krásné květy jsou závislé na slunci, jak je pod mrakem, nádheru nevidno:-(.
    Henrieta

    OdpovědětVymazat
  2. Henrietko, ano, ano, gazánie jsou trošku potvůrky, jak není slunce, tak jsou květy zavřené... Jsem fakt ráda, že je také pěstuješ, že sdílíme tuto krásu, i když pomalu ale jistě jim zvoní hrana...

    OdpovědětVymazat

Vybraný příspěvek

Velký pátek na jihu...

Jižní Čechy jsou mé milé končiny. Onehdy mi někdo říkal, že Jindřichohradecko žádné jižní Čechy nejsou, že pokus se dá mluvit o jihu tak je...