Rok 2017 - kalendář



Leden 2017

V lednu je v přírodě vegetativní klid, zahrada by měla odpočívat pod sněhovou přikrývkou.
Domov si lze zkrášlit koupenými květy, které nás inspirují k jarnímu těšení.
Plánujeme rozvržení zahrady, záhonů a již se můžeme inspirovat z katalogů s nabídkou nádherných rostlin.
V příznivém počasí chodíme na procházky a máme oči dokořán, protože zasněžená krajina je nádherná.
Nezapomeneme na ptačí krmítka a dosyp vhodných směsí, které jistě přijdou ptačí havěti k chuti. Na jaře nám přijdou krásně zazpívat.


Únor 2017


V únoru můžeme navštívit skleník Botanické zahrady v Praze Fata Morgana v Praze 8



Také můžeme navštívit Svíčkárnu Rodas v Šestajovicích






anebo můžeme ušít sukni a upéci tradiční bábovku.
V zahradě lze za příznivého bezmrazého počasí začít s tvarováním keřů a živých plotů, provézt zmlazovací řez ovocných stromů. Lze začít předpěstovávat ve vhodném prostředí sazenice zeleniny a letniček, třeba ve skleníku či na okenních parapetech. V obchodech se již tento měsíc začínají objevovat semena jednoletých rostlin, letniček, zeleniny, trvalek atd... Možná, že je čas začít s nákupy. Tedy, pokud již máte představu o tom, jak by měla letos Vaše zahrada vypadat, kam chcete směřovat. Pokud nemáte představu, potřebujete poradit, vytvořit návrh, doporučuji níže uvedený odkaz.


Při svých toulkách po internetu, jsem narazila a samozřejmě nikoliv náhodou, na nádherné zahrady, vytvořené profesionály, zahradními architekty, kteří skutečně dovedou perfektně skloubit požadavky klientů s prostředím a samotným místem, kde se zahrada nachází. Citlivým včleněným dalších prvků, zejména vodních,  dovedou zcela zaujmou diváka a navždy, či na nezapomenutelný okamžik, pak vytvoří tak jedinečnou kompozici, která bere dech... Bez dovolení zde vložím odkaz na jeden ateliér, protože vizuálně mne jejich prezentace již osázených a hotových zahrad  vždy nadchne...




V březnu se příroda rychle probouzí ze zimní letargie. Zahrádkáři začínají upravovat záhony s trvalkami (pereny). Odstaňují suché částí rostlin, nakypří půdu a začínají též  rostliny přihnojovat  ke kořenům. 
Omlazují či tvarují ovocné stromy a ovocné keře. Za příhodného počasí se  dají již některé trvalky přesazovat na nová stanoviště. Lze vysít semena některých druhů zeleniny, Nesmíme však zapomenout, že nás ještě mohou překvapit ranní mrazíky. Na zahrádkách začínají vykvétat jarní květiny, cibuloviny. Vysazujeme stromky, keře. V nevlídném počasí
doporučuji navštívit třeba 

Empírový skleník v Královské zahradě Pražského hradu

Místo konání příležitostných výstav
Empírový skleník v Královské zahradě Pražského hradu, Pražský hrad, Praha 1 - Hradčany



    Program

    •        Již pátý ročník výstavy bude věnován české královně Marii Terezii, jejím úpravám Pražského…




    Pro milovnice patchworku pak doporučuji navštívit
    http://www.praguepatchworkmeeting.com/cz-ppm-informace.php


    11. mezinárodní výstava Prague Patchwork Meeting 31. března - 2. dubna 2017

    A také již můžeme chystat vše na příchod jara a Velikonočních svátků, můžeme třeba zkusit nějakou křížkovou výšivku s rostlinným motivem.


    Duben 2017
    V letošním dubnu přivítáme Velikonoce o víkendu, kdy neděle připadá na 16. dubna a pondělí na 17. dubna.  Na venkovní záhony, které jsem již upravili, vypleli a pohnojili, vyséváme semena obvyklých druhů zeleniny, letniček, taktéž do skleníku zasijeme choulostivější druhy zeleniny a letniček. Trávník ošetříme vertikulátorem, vyhrabeme zbytky uschlé trávy a mechu, trávník pohnojíme jarním hnojivem. Zakládáme nové trávníky anebo "záplatujeme" staré. Jezírko pročistíme, odstraníme zbytky uhnilých rostlin a opět použijeme startovací přípravky, tak abychom co nejdříve zamezili tvorbě řas a kalů. Pokud teploty vystoupají nad 12 stupňů, můžeme začít krmit rybky. Začínáme osazovat truhlíky. Růžím zkrátíme výhony, opět k  jejich kořenům nasypeme hnojivo. Začínáme se zálivkou a zejména ji dopřejeme nově vysazeným stromům a keřům. Podle poloh a předpovědi počasí, můžeme na konci dubna vysazovat letní a podzimní hlíznaté květiny, třeba jiřiny, gladioly.  

    Doporučuji na konci měsíce dubna navštívit Průhonický park,


    Květen 2017

    Měsíc květen patří po zásluze k nejkrásnějším jarním měsícům. V květnu je venku, na zahradě, v lese, na výletě, na kole, prostě krásně. Pokud je příznivé počasí, a to bývá v posledních letech poměrně často, trávím doma minimum času. V květnu je na zahradě hodně práce. Trávník je zapotřebí již pravidelně kosit, nově vysazený pak zalévat. Vysazujeme vypěstované, namnožené či zakoupené letničky i semena. Vysazujeme sazenice rajčat, okurek, do volné půdy sázíme cukety, fazole, hrách, okurky, ze skleníku již sklízíme ředkvičky, salát.  A také se naplno rozjíždí grilovací sezóna, sezóna zmrzlin a večerů, kdy je venku krásné posezení, i když jsme mnohdy ještě zachumlaní do teplého svetru. Nesmíme také zapomenout na bylinky, které k dochucování jídel neodmyslitelně patří, takže pečlivě vyplejeme víceleté bylinky a jednoleté, třeba bazalku, majoránku, saturejku, zasejeme do truhlíků a někdy již v květnu sklízíme první lístky, kterými dochucujeme jídla. V květnu kvete většina ovocných stromů,  nezapomínáme na jejich chemické ošetření, protože pokud chceme mít úrodu plodů a ovoce, bobulí z  ovocných keřů, mít krásné růže, zeleninu, je bohužel zapotřebí použít chemické přípravky, neboť mšice, slimáci, pilatky atd. začínají  nemilosrdně útočit.




    Jaký výlet bych v květnu doporučila??? No jasně kolový...Hm, tak třeba, co takhle vyrazit na kole do Polabí, projet se okolo Labe, zajet do krásných borovicových lesů a třeba do obce Byšičky...







    Státem chráněný půdorys vesnice


    Státem chráněný půdorys vesnice - foto z Wikipedie - bohužel tuto fotografii kruhového půdorysu návsi, který návštěvníka doslova uchvátí, nemohu nabídnout z vlastních fotografických sbírek. Možná se jednou se mi poštěstí letět nad Byšičkami balónem, a tak získám vlastní autentickou fotku......Při příjezdu do Byšiček směrem od Lysé nad Labem, jsem vloni v úžasu zůstala stát nad květinovou loučkou, která se nachází u pomníku padlého hrdiny z první světové války.





    Na počátku května se tradičně konají v Berouně hrnčířské trhy, níže odkaz 


    Červen 2017

    V červnu je zahrada v plném proudu, kvetou růže, letničky, začínají dozrávat jahody, hrášek, rybíz, maliny, sklízíme bylinky, přebytky sušíme, vyštipujeme rajčata, vyvazujeme okurky hadovky, sklízíme salát, odstraňujeme plevel, kypříme opatrně kolem rostlinek půdu. Vynikající zahrádkáři sklízí mrkev i rané brambory, samozřejmě v těch nejnižších polohách. V posledních letech je v červnu někdy takové horko, že je nutno i zalívat trávník, což později je problém, neboť často kraje či obce vyhlašují zákaz používání pitné vody na zalévání... Vody je málo a je to dar. V červnu je ideální čas pro zahradní tvorbu, třeba výrobu vlastních neopakovatelných květináčů z betonu anebo vytvoření různých zajímavých zákoutí. Jezírkáři musí počítat v době velkých veder, že se značným úbytkem vody v jezírku a zvýšenou tvorbou řas. Doporučuji použít přípravky např. zn. Vodnář, které objednávám na celý rok, na různá období dle návodů.




    A kam se v červnu vypravit? Třeba do Ostré u Lysé nad Labem.



    a nebo třeba využít možnosti podívat se do zahrad, která nejdou běžně přístupná, a stojí to ZA TO




    Červenec 2017

    V červenci sklízíme drobné ovoce, rybíz, maliny, ostružiny. Listy jahodníků po sklizni sežneme srpem, nebo kosou. Záhony vyčistíme od plevele a zkypříme. Zdravý jahodník lze dobře množit, a tak v době července a srpna zakládáme nová jahodiště. Vždy musíme zvolit nová stanoviště.  Sazenice musíme po jejich výsadbě zalévat. Pokud pěstujete stále plodící jahodníky, dočkáte se jahod i v dalších měsících. Zatím jsem však nenalezla tak chutnou odrůdu, jako mám odrůdy jahod jednoletých, ale jako ozdoba či osvěžení do pudinku, jsou skvělé.  Pokud máme skleník, ve kterém jsme si v předchozích měsících předpěstovali letničky a sazenice zeleniny,  které jsou již dávno přesazené, tak ve skleníku již máme takové druhy zeleniny, které vyžadují opravdu teplé klima. Skleník neustále větráme, před bouřkou a silným větrem, musíme zase veškerá okénka a dveře zavřít. Zeleninu ve skleníku je nutno pečlivě zalévat ke kořenům. Nedoporučuji pěstovat zároveň okurky hadovky a rajská jablíčka. Často musíme ošetřit rostliny chemickými přípravky proti plísním a škůdcům. Záhony je dobré okopat. Moje babička vždy říkala, že jedno okopání je lepší než deset konví...
    Pravda je taková, že v červenci nastává období veder, často nedostatkem vody trpí zejména trávník. Alespoň ten můj... Kolikrát je tak vyschlý, že se na něm tvoří suchá místa s odumřelou trávou. To se však líbí mravencům...
    V plném květu jsou letničky, je dobré vyštipovat odkvetlé květy. Vše potřebuje vydatnou zálivku, v době, kdy již na rostliny nepálí slunce. Sklízíme třešně, na konci měsíce také meruňky, přebytky začínáme zavařovat. V červenci  také sklízíme levanduli, tuto sušíme pro pozdější, využití zavěšenou na suchém místě květenstvím dolů, v malých svazcích.

    A co výlety, dovolená?
    Já miluji Jižní Čechy, Jindřichohradecko a Třeboňsko...







    Srpen 2017


    Srpen je další měsíc, kdy zahrada vyžaduje vydatnou zálivku. Nedostatek vody, je však stále palčivější problém, který trápí mnohé pěstitele. I cena vody neustále stoupá. Pokud však není stanoven vyhláškou zákaz, tak rostlinám, stromům i trávníku, poskytneme blahodárný proud vody v podvečer, kdy již nepálí slunce. Letničky, zvláště ty, které máme v truhlících, musíme přihnojit, pokud jsou vysílené, tak jim zkraťte výhony. Na počátku měsíce začínám množit ve speciálně namíchaném pískovém substrátu hortenzie, v této době se dobře rozmnožují i další rostliny, např. okrasné keře. Po odstřihnutí nikoliv dřevnatého výhonku, odstraníme  z řízku část listů, řízek šikmo sestřihneme, tento konec namočíme do růstového stimulátoru a zasadíme do připraveného truhlíku. Já mám dobré zkušenosti s množením rostlin ve skleníku.
    Trávník na konci srpna naposledy pohnojíme "letním" hnojivem, které podporuje růst, v dalších měsících pak použijeme "podzimní" hnojivo, které trávník připraví dobře na přezimování.  V zeleninové části zahrady máme opravdu žně, protože vše co pěstuje drobný pěstitel dozrává. Okurky, rajská jablíčka, cukety, mrkev, fazole, pozdní hrách, papriky, cibulka. Sklízíme též květiny - slaměnky, které sušíme do podzimních vazeb. U ovocných stromů, pokud mají odplozeno, můžeme provádět letní řez.


    A výlety...dovolená... krásné západy slunce, posezení s rodinou, s přáteli, teplé noci, zdravé grilování, s využitím vlastní zeleniny...srpnová paráda.




    Září 2017





    V září začínají být chladná rána, ale pokud se měsíc vydaří a je teplotně nadprůměrný, vše ještě na zahradě kvete, růže, letničky, některé trvalky po sestřihu kvetou podruhé, začínají nakvétat podzimní trvalky a cibuloviny, dozrává další zelenina, rajská jablíčka, cukety, cibule, začíná dozrávat ovoce, jablka, hrušky, švestky. Ozdobné trávy dosáhly svého nejvyššího vzrůstu a některé z nich krásně kvetou. Stále je zapotřebí zahradu zalévat, stejně tak nově vysazený trávník. Již vzrostlý trávník začneme přihnojovat podzimním hnojivem. Sežehnutý trávník letním úpalem se začíná pomalu vzpamatovávat. Je vhodná doba  trávník "zazáplatovat", prostě místa, která jsou holá, je zapotřebí okopat, dosypat čerstvou zeminou a osázet vhodným travním semenem. Záhony průběžně zbavujeme plevele, a opět je okopeme. V průběhu měsíce můžeme začít vysazovat jarní cibuloviny. Sbíráme semena letniček, pro další rok a sbíráme na sušení květiny, byliny. Pokud máte v jezírku ryby, stále je ještě krmíme.

    A kam v září??? Pokud je příznivý rok, tak na houby...do lesa...



    Říjen 2017


    V říjnu nás opět čeká na zahradě velké množství práce... Sklízíme poslední  plody -  zeleninu, ovoce, a to ještě před příchodem prvních mrazíků. Stříháme poslední květy na sušení do sušených vazeb, a poté je zavěšujeme většinou hlavičkami květů dolů do suchého prostoru. Vyčistíme záhony od plevele, půdu zkypříme a na vybraná místa  sázíme jarní cibuloviny, postupně likvidujeme část  uschlých listů trvalek, starší růže zastřihujeme do výše "kolen". Po odkvětu letniček vyčistíme truhlíky. Nastává ideální čas na sázení stromů a keřů, nutno nově vysazené stromy zalít. Trávník připravujeme na zimu, doporučuji opět provést jeho vertikulaci a naposledy jej přihnojit. Jezírka vyčistíme od uschlých a odumřelých rostlin, průběžně jej čistíme od nánosů listí.
    V neposlední řadě pozorujeme hru podzimních barev, protože právě nastává v přírodě jeden z nejbarevnějších okamžiků.
    A jeden výlet...třeba do.....




    Listopad 2017

    V listopadu nastává na zahradě zlom, jeden den, ještě svítí slunce a je relativně teplo, další den vše jakoby zešedlo a vlády se ujímá zima.  Pokud ještě stále panuje příznivé počasí, lze vysazovat jak některé druhy trvalek, třeba růže, tak i stromy a keře. A potom přijde den, kdy stromy definitivně shodí listy, trvalky zaschnou. Zahradníci a zahrádkáři dokončují zazimování zahrad, choulostivé rostliny, mladší stromky chrání vhodnou ochranou, třeba přihrnutím kompostu ke kořenům rostlin, zasypání slámou, obalením netkanou textilií. Křehké keramické květináče a doplňky se uklízejí před zimou, také uskladníme před příchodem prvních mrazíků rostliny, které mají schopnost přezimovat ve vhodném prostředí do příštího roku. Také sklidíme zahradní hadice a zavřeme přívod vody. Traviny se sváží do snopů, aby případný napadlý sníh a poté tající, nepromáčel vnitřek travin, ty by mohly takto uhnít. Trávník již nepřihnojujeme a těšíme se adventní čas!


    Prosinec 2017

    V prosinci je na zahradě relativní klid. O to více času máme připravit se na krásné vánoční dny a rodinnou pohodu a příchod nového roku. Pro zahrádkáře začíná fáze plánování osazování zahrady v příštím roce, doporučuji občas zkontrolovat uskladněné rostliny a cibuloviny, které mohou začít plesnivět. Tak a hurá do novoročních oslav a opět nových vynikajících zahradnických zážitků... 





    Komentáře

    Oblíbené příspěvky