čtvrtek 7. září 2017

Krásenka, nebo-li

(Cosmos bipinnatus) je naprosto nenáročná letnička kvetoucí v celé škále odstínů růžové až vínové barvy hluboko do podzimu. Má jednoduchý květ, složený ze žlutého středu, který milují včely a motýli a z jednoduchých okvětních lístků. Květina krásně doplňuje letničkový záhon, dosahu výšky i 90 cm. Neuvěřitelně dobře se sama rozmnožuje vysemeněním semínek, která se tvoří při odkvětu, takže druhý rok roste a kvete již opravdu na celé zahradě, což lze korigovat odstraňováním uschlých květů během vegetační doby rostliny. Semena lze posbírat z uschlých květů a vysadit příští jaro rozhozem na určené stanoviště. Tato letnička nevyžaduje takřka žádnou péči.  4 komentáře:

 1. Krásenka se jmenuje právem...

  OdpovědětVymazat
 2. Diano, miluji křehkou krásu a intenzivní barvy krásenek. Vždycky jsem jich měla spoustu, ale letos je převálcovaly asi vitálnější ostrožky, které se samy vysemenily a zcela okupují letničkový záhon. Zůstalo mi jen pár rostlinek. Takže příští rok jim musím pomoci prosadit se.
  Míša

  OdpovědětVymazat
 3. Krásná Krásenka...♥....Krásný den! Míša

  OdpovědětVymazat
 4. Ano, ano, krásenka je prostě krásná, jednoduchá, tak krásné pondělí VŠEM!

  OdpovědětVymazat

Vybraný příspěvek

Velký pátek na jihu...

Jižní Čechy jsou mé milé končiny. Onehdy mi někdo říkal, že Jindřichohradecko žádné jižní Čechy nejsou, že pokus se dá mluvit o jihu tak je...