neděle 20. srpna 2017

V Egyptě ženy nepracují,

"taktně" chodí za manželem několik kroků, halí si hlavu do šátků - hidžábu, a pokud třeba plavou, tak zásadně oděné do burkin, což jsou plavky zahalující takřka celé tělo. Ve více než 40 stupních chodí oděny do dlouhých rukávů a kalhot a pláště či dlouhých šatů. Pokud je rodina solventní a vyrazí na dovolenou, tak má egyptská maminka vždy kolem sebe větší množství malých dětí a často s rodinou cestuje další košatá rodina i s prarodiči. Egyptská žena působí plaše. Za několik dní pobytu jsem potkala celkem devět pracujících žen, čtyři letušky, dvě prostovlasé, dvě  s pokrývkou hlavy, kdy tyto dvě byly jaksi ukryté a pouze připravovaly jídlo do vozíků a postávaly kdesi za oponou přípravny, dvě policistky či celnice provádějící pohmatem prohlídku těla a dvě pracovnice letiště, které jako jediné připomínaly obvykle se chovající evropské ženy a jednu orientální tanečnici.
Tato poslední žena mne nesmírně překvapila, protože jako jediná mne za celou dobu pobytu sama a jako první pozdravila slovy good morning, neboť ženy nezdraví a na pozdrav neodpoví. Prostě mlčí.  Rychle jsem jí odpověděla a upřímně se na ni usmála, ale její úsměv jsem nespatřila. Její oči byly velmi živé a smály se, ačkoliv ústa měla zakrytá. Šla asi tak 10 kroků za manželem, ale zdravé sebevědomí zní sálalo a hábit značky adidas  prostě mluvil za vše.

2 komentáře:

  1. Dianko, já jsem tak ráda, že žiju v Čechách, kde se nemusím zahalovat, můžu jít vedle manžela a do bazénu skočit v plavkách .... Vím, že každá kultura má svoje, ale těchto žen je mi líto.
    Přeji příjemné dny. D.

    OdpovědětVymazat
  2. Dášo, mně je vlastně také líto těchto žen a blahořečím naší kultuře a sociální vyspělosti a volnosti a svobodě jakou máme. Dík za komentář a taky přeji pěkný den.

    OdpovědětVymazat

Vybraný příspěvek

Velký pátek na jihu...

Jižní Čechy jsou mé milé končiny. Onehdy mi někdo říkal, že Jindřichohradecko žádné jižní Čechy nejsou, že pokus se dá mluvit o jihu tak je...