čtvrtek 17. května 2018

První plody...


Je polovina května. Konečně zapršelo a já jsem se prošla po zahrádce, která se deštěm posledních dní občerstvila, jestli objevím "něco na zub". Déšť smyl prach z rostlin a snad jsou vidět i zelená stébla trávy, v jinak již dost uschlém travním porostu.

Tak co jsem objevila?

ŘEDKVIČKY

Většinu jsem snědla. Jsou moje srdeční záležitost! Část jsem nakrájené na tenké plátky dala do croissantu. Byly dobré a nepálily a budou dozrávat do pěkně kulaté podoby i v příštích dnech.

A co dál?

SALÁT

Říkáme mu trhací. Vždy se vysemení a v miniaturních sazeničkách přežije ve skleníku zimu. Na jaře jej rozsadím. Potom již trháme pěkně kudrnaté, úžasně zelené lístky. Když rostlina vzroste, vytvoří semena, která zapadají do půdy... a... a nový salát zase spatří světlo světa...

Zde salát v akci:


KOPR

Patřím mezi velké příznivce kopru!

Přemýšlím, zda-li se to dá říct i o mých bližních... a po pravdě... mi někdy taktně naznačují, že již bylo kopru DOST! Chápu, že kopr do buchet nepatří... ale jinak, v něžném množství, neuvěřitelně doplňuje chuť salátů, ryb, omáček a polévek. No jasně! Takže cpu kopr prostě do všeho! Postupně jej vysévám během dalších měsíců. Semeno kopru si také sbírám sama. A toužím po kmínu... ( tak vlastně se ptám, proč vlastně nepěstuji kmín?)

Kopr v akci:

BAZALKA

Bazalka je mé základní koření. Čerstvá, voňavá zelená, lahodná, doplňující chuť takřka všeho.

Zajímalo by mne, co sklízíte Vy aktuálně na svých zahradách a co je Vaše srdeční záležitost? A přeji krásné dny!

2 komentáře:

 1. Dianka, máš krásne sviežu záhradku a robíš veľmi zaujímavé a zdravé jedlá. Tiež mám v záhradke veľa byliniek, ktoré hojne využívam v kuchyni alebo pri letných grilovačkách. Tento týždeň konečne aj u nás zapršalo, tak verím, že aj moja záhradka sa osviežila a rozzelenala, ale to zistím až počas víkendu. Prajem všetko dobré.

  OdpovědětVymazat
 2. Zeleninka i kořeníčko Ti pěkně roste. Já pěstuji už jen sem tam něco. Pažitku, petrželku, libeček(ten miluji- doslova ho fetuji) a pár sazeniček celeru jsou takové moje stálice. Vloni ne, letos mám i nějakou tu cibuli na záhonku. Ve skleníku salát, pár sazenic paprik,rajčat,okurek. Skleník má už svoje za sebou. Nejraději bych ho naprosto zrušila, ale manžel se k tomu jaksi nemá a tak tam stejně zase něco mám i když jsem na podzim prohlásila, že končím :-).
  Na kopr jsem letos zapomněla a koprovou omáčku máme moc rádi. Vyžebrám u kamarádky :-).
  Měj se moc hezky!
  Hanka

  OdpovědětVymazat

Vybraný příspěvek

Velký pátek na jihu...

Jižní Čechy jsou mé milé končiny. Onehdy mi někdo říkal, že Jindřichohradecko žádné jižní Čechy nejsou, že pokus se dá mluvit o jihu tak je...