Sedmikráska chudobka...

nebo-li sedmikráska obecná (Bellis perennis), je nízká léčivka, která má kouzelný výraz a něhu a sedm krás v jednom malém bílém či narůžovělém květu.
Lze ji však opět považovat za jakéhosi trávníkoví škůdce, neboť pomalu ale jistě, zarůstá Váš budovaný anglický pažit v místech, kde je slunečno. Sedmikráska je jednou z prvních květinek, které vykvetou na jaře v trávníku, a také jednou z posledních, protože skutečně kvete takřka po celý rok. Je silně mrazuvzdorná. Pokud máte to srdce a chcete nasbírat drobounkou léčivku v hojnějším počtu, sbírejte za suchého počasí pouze květy.
Tyto usušte, a poté přidávejte do léčivých čajů, neboť působí protizánětlivě. Dají se také vyrobit různé alkoholové či olejové tinktury, kterými se natírá zanícené místo,  či se pár usušených květů smíchá s dalšími bylinkami třeba do čajové směsi proti nachlazení. 

Komentáře

 1. Suším ji každý rok. Jednak pro sebe, abych si ji přidala do bylinkového čaje nebo zeleninové polévky a hlavně pro králíka. Tomu tuuuze chutná:-)
  Henrieta

  OdpovědětVymazat
 2. Henrietko, tak já zkusím chudobku přidat také do polévky, to je výborný nápad. Těším se na Tvůj článek, který jistě zítra bude zveřejněn!!!

  OdpovědětVymazat
 3. Sedmikrásku suším a jako Henrieta přidávám do bylinkového čaje. Je to opravdu odolné kvítečko. A tady u nás se mu říká husí kvítko.
  Hezký den, Diano!
  Hanka (http://bavi-mne-to.blog.cz) :-)))

  OdpovědětVymazat
 4. Já tedy musím potvrdit,že naše paní Králíková se po ní může také utlouct :-).M ♥

  OdpovědětVymazat
 5. Míšo, s tou paní Králíkovou, to je fakt dobré! Hani, tak husí kvítko, to je skvostný název a neznám jej a líbí se mi. U vás pod horami máte svěží pojmenování, králík, husa, protizánětlivý čas, a bylinkové koření do polévky, zase zkušenost Henrietky... je vidět, že taková droboučká kytička má bohaté využití. A to jsem ani nevěděla ani nečekala. Děkuji za Vaše příspěvky, to je paráda!

  OdpovědětVymazat
 6. U nás v trávníku je vítána! Krásná květina, spolu s pampeliškou má nejmilejší.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky