Česnek kulatohlavý aneb co naše babičky na záhrádce určitě neměly...

...no, 
možná... že měly, 
protože naše babičky byly všímavé a je dost dobře možné, že česnek kulatohlavý, který lze při troše dobré snahy nalézt i dnes ve volné přírodě, prostě experimentem přenesly do své zahrádky. Pozor však, jedná se o ohrožený, a tudíž i chráněný druh! Jsem si však zcela jistá, že moje babičky tento druh česneku neznaly. Vůbec, okrasné česneky se stále více rozšiřují a zabydlují v našich zahradách a po právu, si tuto přízeň zaslouží! 


Dnes představuji velmi zajímavý česnek kulatohlavý. Pokud se cibulky zasadí na podzim do propustné zeminy do hloubky 10 až 12 cm do tzv. "hnízda", začnou se na místě během jara objevovat úzké, jakoby šípovité listy, podobné okrasné travině. V měsíci červnu začne česnek kvést. Tvar květu je kulatý, takže odtud i příjemně se na jazyku válející název s přídavným jménem... kulatohlavý... kulatohlavý...

Květ se postupně vybarvuje ze zelené barvy do barvy tmavě vínové. Rostlina dorůstá výšky 70cm až 100cm, takže se někdy musí vyvázat provázkem či lýkem k opoře, aby se česnek příliš nevyvracel do stran.


Česnek kulatohlavý milují čmeláci. Kdykoliv jdu okolo této krásné skupiny česneků, slyším bručení a bzučení a vidím čmeláčí teenagery okupovat květy. A nesmím zapomenout na to, že on sám miluje slunce, propustnou zeminu a občasná sprška mu nevadí. Pozor však, nesnáší přemokření! Kvete v letních měsících, a pokud je spokojený se stanovištěm, které jste mu vybrali, tak vzhledem k naprosté mrazu vzdornosti, vydrží v půdě cibulky do dalšího jara a opět parádně pokvetou další léto... a takto se cyklus opakuje rok za rokem...


Pěstování česneku kulatohlavého zvládnou s přehledem i zahradní začátečníci, takže určitě neváhejte s nákupem cibulek a na podzim je do trvalkové části Vašeho záhonu zasaďte. Stojí to za to!

Komentáře

 1. Tak jsem zase o něco chytřejší, tuhle rostlinku jsem neznala. Je dekorativní, líbila by se mi nejen na zahradě, ale i v nějaké kytici.
  Henrieta

  OdpovědětVymazat
 2. Tak tento okrasný česnek vidím na Tvých fotkách poprvé. Je krásně dokorativní, určitě se po nákupu cibulek poohlédnu a pokusím se svoji zahrádku příští rok zkrášlit.Díky za tip.
  Měj se moc hezky, Diano!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
 3. Krásný, já znám modrofialový.. určitě si je časem pořídíme, hlavně pro ty čmeláky :-)
  Zdraví Zuzka

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky